Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Čtyřcestné směšovací ventily

Čtyřcestný směšovací ventil slouží k mísení horké a studené vody pro dosažení ideální teploty kapaliny v rozvodech. Umožňují režim dvou vstupů a dvou výstupů, nebo tří vstupů a jednoho výstupu. Čtyřcestné ventily mají zdvojenou směšovací funkci: přimíchávají teplou vodu z kotle k vracející se vodě z radiátorového okruhu, čímž proudí do kotle voda o vyšší teplotě a kotel je tak chráněný před nízkoteplotní korozí. Čtyřcestné ventily se vyrábí z mosazi s ochranou proti vyluhování zinku, popřípadě z litiny, a používají se v systémech vytápění a chlazení, v rozvodech vody, v topenářských aplikacích a ve směšovacích systémech. Ovládají se třemi způsoby: manuálně pomocí kolečka se stupnicí, termostatickou patronou, anebo servopohonem, k jehož namontování je však potřeba správný adaptér.

Všechny hlavní součásti směšovacích ventilů lze snadno vyměnit, nicméně doporučujeme do systému před ventil nainstalovat vhodný filtr. Předejdete tak nutnosti častější údržby čtyřcestného ventilu, prodloužíte životnost ventilu, kotle i rozvodů a zabráníte nadměrnému opotřebení či případnému poškození v důsledku vyššího množství mechanických nečistot ve vodě.

V topenářských aplikacích a rozvodných i směšovacích systémech se výborně osvědčují moderní čtyřcestné směšovací ventily. Tělo ventilu je vyráběno nejčastěji z mosazi a zaručuje tak vysokou kvalitu i dlouhou trvanlivost výrobku díky ochrannému zpracování DRZ sloužící proti vyluhování zinku. Tyto ventily všeobecně nacházejí své místo především v systémech vytápění a chlazení, zdvojená směšovací funkce umožňuje přimíchávat část teplé vody, která je přiváděna z kotle k vratné vodě z radiátorového okruhu. To slouží k zabezpečení vyšší teploty vody, vstupující do kotle. Součástí čtyřcestného směšovacího ventilu je ovládací kolečko s přehlednou stupnicí. Rozsah otáčení je u těchto typů ventilů “kolem dokola” tzn. nemá žádné koncové dorazy. Stupnici lze nastavit do libovolné polohy podle potřeby.

V případě, že bude výhodnější ovládat směšovací ventil prostřednictvím servopohonu, lze jednoduchou montáží odpovídajícího adaptéru ventil přizpůsobit. Kromě servopohonů ESBE lze pro většinu typů použít i servopohony Belimo.

Připojení čtyřcestných směšovacích ventilů do okruhu se provádí vnitřím nebo vnějším závitem na těle armatury, případně si můžete vybrat přírubovou variantu. Tělo směšovacích kohoutů s přírubami je zhotoveno z šedé litiny.

Nabízíme široký výběr čtyřcestných ventilů z dílny spolehlivého výrobce ESBE