Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Tvrdá voda v domácnosti představuje problém. Víte, co přesně způsobuje?

I když se tvrdá voda v domácnosti může pěkně prodražit, mnoho lidí ani netuší, že tvrdou vodu má, případně neví, že na tento problém existuje jednoduché řešení. Zjistěte, co tvrdá voda způsobuje a jak ji změkčit.

Co to je tvrdá voda

Tvrdá voda je označení vody se zvýšeným obsahem rozpuštěných minerálů, zejména vápníku a hořčíku. Tvrdá voda přitom trápí většinu českých domácností, jelikož vápník se do podzemních vod uvolňuje z vápenatých podloží – a ta pokrývají většinu území ČR.

Jako ideální tvrdost vody se obvykle udává obsah rozpuštěných minerálů v rozmezí 0,7-2,5 mmol/l. Tvrdá voda je ta s obsahem minerálů vyšším než 2,5 mmol/l, minerální vody mají pak obsah minerálů vyšší než 3,75 mmol/l.

Tvrdá voda

Tvrdá voda snižuje účinek kosmetických a čistících prostředků. 

Co způsobuje tvrdá voda

Tvrdá voda je problém, který není radno podceňovat. Negativně se totiž odráží na vašem rodinném rozpočtu, ale také zdraví. Konkrétně má tvrdá voda tyto negativní vlivy:

  • Vznik vodního kamene: Vodní kámen zkracuje životnost spotřebičů a vodovodních baterií a způsobuje jejich častější poruchy. Udává se, že životnost spotřebičů se vlivem tvrdé vody zkracuje přibližně o třetinu. Zanesené spotřebiče mají navíc vyšší spotřebu energie.

  • Nižší účinek kosmetických a mycích prostředků: V tvrdé vodě se hůř rozpouští čisticí prostředky a kosmetika. S tím souvisí jejich vyšší spotřeba a neuspokojivé výsledky.

  • Nevzhledné skvrny a povlak: Vysoký obsah rozpuštěných minerálů ve vodě způsobuje skvrny na nádobí, povlaky na bateriích a obkladech v koupelně či šmouhy při mytí oken a zrcadel.

  • Zdravotní problémy: Tvrdá voda použitá pro osobní hygienu vysušuje pokožku a vlasy, čímž přispívá ke zhoršenému stavu kožních onemocnění, ale i ke špatné kvalitě vlasů, které se lámou a jsou bez lesku.

  • Horší chuť vařeného jídla: Tvrdá voda způsobuje i snížené senzorické vlastnosti uvařených pokrmů, čajů a kávy a prodlužuje dobu vaření surovin.

POZOR: Konzumace tvrdé vody není nijak nebezpečná, naopak – obsah minerálů v pitné vodě je pro lidský organismus životně důležitý. Nevěřte proto prodejcům zařízení, která z pitné vody odstraní veškeré rozpuštěné látky. Příliš měkká voda v žádném případě není pitná. Stejně tak není vhodné dlouhodobě konzumovat minerální vody – vysoký obsah minerálů může přispívat k tvorbě močových, žlučových a ledvinových kamenů nebo ke zvýšenému krevnímu tlaku.

Jak zjistit tvrdost vody?

Nejčastěji tvrdou vodu poznáte podle vodního kamene, který se usazuje na bateriích, v rychlovarných konvicích, kávovarech, pračkách, myčkách a dalších spotřebičích, které využívají vodu.

Pokud si nejste jisti, lze využít některou z metod měření tvrdosti vody.

  • Test s mýdlem: Pokud mýdlo ve vodě pění jenom málo a spíše vodu zakalí, máte pravděpodobně tvrdou vodu.

  • Domácí testovací proužky: V drogeriích lze zakoupit testy tvrdosti vody, které vám poskytnou přibližnou informaci o obsahu rozpuštěných minerálů.

  • Profesionální rozbor vody: Nejpřesnější údaje vám samozřejmě poskytne rozbor vody z akreditované laboratoře. Pokud vodu čerpáte z veřejného vodovodu, musí vám informace o aktuálním a přesném složení vody poskytnout místní vodárna.

Změkčovač vody Honeywell

Změkčovač vody Honeywell vám ušetří nemalé finance. 

Řešením tvrdé vody je instalace domácího změkčovače vody

Pokud i vás trápí tvrdá voda v domácnosti, určitě přemýšlíte, jak změkčit vodu. Řešení je jednoduché: investujte do domácí úpravny pitné vody. Tato zařízení z vody odstraní potřebné množství minerálů, přičemž výslednou tvrdost vody si lze nastavit. Aby byla voda vhodná jak pro domácí spotřebiče, tak ke konzumaci, je optimální tvrdost 2-2,5 mmol/l.

Se změkčovačem vody prodloužíte životnost vašich spotřebičů o třetinu a ušetříte také nemalé finance díky nižší spotřebě mycích a kosmetických přípravků i energií. Návratnost investice se díky tomu udává v řádu několika málo let.  

Údržba úpraven vody je velice jednoduchá a levná – stačí v pravidelných intervalech (obvykle jednou za několik měsíců) do změkčovače vložit speciální regenerační solnou tabletu, případně obyčejnou kuchyňskou sůl.

Mezi další časté problémy s kvalitou vody patří:

  • Vysoký obsah chloru či jiných dezinfekcí, pesticidů a dalších chemických látek, který lze řešit úpravou pitné vody pomocí filtru s aktivním uhlím.

  • Příměs mechanických nečistot – týká se zejména vlastních zdrojů vody a řeší se domácí filtrací vody pomocí odkalovacího filtru.

  • Vysoký obsah železa vyřeší tzv. odželezňovače vody.

Jak vybrat změkčovač vody

Úpravny vody se liší zejména kapacitou, vybírejte jej tedy podle vaší spotřeby vody. Moderní změkčovače vody vám poskytnou i řadu chytrých funkcí – např. automatické upozornění na potřebu vložení regenerační tablety či ovládání přes mobilní aplikaci. Takovými jsou například změkčovací filtry Honeywell, které najdete v naší nabídce. Tyto úpravny vody se instalují na hlavní rozvod, a tak vám ze všech kohoutků v domácnosti poteče voda s optimálním složením a v nejvyšší kvalitě.