Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Tvrdá a železitá voda v domácnosti: proč se investice do její úpravy vyplatí

Věděli jste, že většina pitné vody v ČR je tvrdá a nesplňuje normy pro maximální obsah vápníku a hořčíku? Vápník sice není ani ve vyšších koncentracích zdraví škodlivý, tvrdá voda má ale řadu nevýhod (nejen) pro vaši peněženku. Investice do její domácí úpravy se vám rozhodně vyplatí.

Měkká voda šetří vaše zdraví i peněženku  

Pokud máte doma tvrdou vodu, jistě řešíte problémy s vodním kamenem. Ten je nejen nevzhledný, ale vede i k poruchám spotřebičů, jako jsou pračka, myčka či kávovar. Jejich životnost v případě tvrdé vody prokazatelně klesá až o třetinu.

Tvrdá voda navíc vysušuje pokožku a vlasy, což trápí zejména lidi s atopickou dermatitidou. Tvrdá voda snižuje účinnost čisticích prostředků a při zanesení teplovodních trubek i účinnost topení. Investice do změkčování vody se vám tak vrátí během několika let díky úsporám v domácnosti.

Naopak v měkké vodě se mnohem lépe rozpouští kosmetika i čisticí prostředky, vaše prádlo tak bude krásně voňavé a měkké a vaše spotřeba detergentů při mytí nádobí a praní daleko nižší. Měkká voda je tedy i ekologičtější, prodlužuje životnost spotřebičů a nevytváří vodní kámen na bateriích, dřezu či dalších spotřebičích. Měkká voda má i lepší chuť, během vaření lépe zachovává vlastnosti potravin a je zdravější pro vaši pokožku.

Vodní kámen snižuje životnost spotřebičů i účinnost čisticích prostředků. 

Jak tvrdá voda vzniká?

Tzv. tvrdá voda je jednoduše voda s vysokým obsahem vápníku a hořčíku. Nejčastěji se vyskytuje v oblastech s vápenatým podložím. Příliš tvrdá voda přitom může být jak z vodovodního řadu, tak ze studny nebo vrtu. Jediný zdroj zaručeně měkké vody je dešťovka.

Ideální tvrdost vody je 0,7-2,5 mmol/l. Voda s nižší tvrdostí je tzv. demineralizovaná a není vhodná k dlouhodobé konzumaci. Voda s obsahem vápníku 2,5-3,75 mmol/l je tvrdá, velmi tvrdá voda má pak hodnoty nad 3,75 mmol/l.

Jak zjistit tvrdost vody

Tvrdou vodu můžete odhalit jednoduše tak, že se vám na bateriích a ve spotřebičích usazuje vodní kámen. Pokud si nejste jisti, tvrdost vaší vody můžete zjistit třemi způsoby.

  • Test s mýdlem: Do sklenice s vodou nakapejte pár kapek tekutého mýdla a protřepejte ji. V měkké vodě by měla zůstat voda čirá a mýdlo pěnit. Pokud mýdlo nepění a voda je zakalená, jedná se o tvrdou vodu.
  • U dodavatele pitné vody: Vodárenské společnosti mají povinnost informovat veřejnost o přesném složení dodávané vody. Pokud tedy čerpáte vodu z vodovodního řadu, kontaktujte pro informace vodárnu.  
  • Rozbor vody: Přesné hodnoty všech minerálních i dalších látek ve vodě vám poskytne profesionální rozbor vody. Díky rozboru můžete navíc nastavit ideální výkon změkčovací stanice.

Jak vybrat změkčovač vody

Změkčovač je vodní filtr na tvrdou vodu, který odstraňuje nežádoucí vápník a hořčík. Na trhu existuje opravdu široká nabídka změkčovačů, které pracují na různých principech – buď na bázi soli (iontové změkčovače), anebo bez soli (katalytické změkčovače vody).

  • Iontové změkčovače vody pracují s jednoduchým principem iontové výměny. Obsahují katexovou pryskyřici a sůl, proto se jim někdy říká katexové nebo solankové změkčovače. V iontovém výměníku (ve vodě nerozpustný granulát) dochází k absorpci iontů vápníku a hořčíku z vody a uvolňují se ionty sodíku. Nežádoucí minerální látky jsou poté vyplaveny do odpadu, všechny ostatní důležité prvky ve vodě zůstávají zachovány. Iontové změkčovače vody mají vysokou účinnost a jsou vhodné pro změkčení vody i ve větších objektech s vysokou spotřebou vody.

  • Katalytické změkčovače vody vápník a hořčík neodstraňují, pouze je pomocí fyzikálních reakcí mění na krystalky. Zabraňují tím vzniku vodního kamene, složení vody se ale nemění. V tomto případě je vhodná i instalace domácí mechanické filtrace vody, která zachytí takto vytvořené krystalky.

Důležitým parametrem při výběru je kapacita změkčovače, která by měla odpovídat běžné spotřebě vody ve vaší domácnosti. Zaměřte se také na spotřebu elektrické energie.

Změkčovače vody mohou mít různé doplňkové funkce, například možnost nastavení výstupní tvrdosti vody či inteligentní řídicí jednotku, která automaticky nastavuje výkon změkčovače. Velice žádaná je i funkce automatického upozornění na potřebu vložení regenerační solné tablety. Moderní změkčovače vody lze ovládat i vzdáleně pomocí mobilních aplikací.

Úpravna tvrdé vody Honeywell. 

Údržba změkčovačů vody

Iontové změkčovače vody potřebují ke svému chodu elektrickou energii. Granulát, který je obsažený v iontovém výměníku, má omezenou životnost. Lze jej ale velice snadno a levně regenerovat běžnou kuchyňskou solí.

Pro tyto účely se prodává sůl slisovaná do tablet. Sůl v granulátu spouští opačný proces, tedy granulát zachytává sodné ionty a poté je schopen opět efektivně odchytávat z vody ionty vápníku a hořčíku. Doplňování soli se provádí jednou za několik týdnů. Katexová pryskyřice v iontových změkčovačích vody má životnost zhruba 10 let.

Železitá voda

Vysoký obsah železa, manganu nebo arsenu ve vodě je v ČR sice méně častý, ale rozhodně neméně závažný problém. Norma pro pitnou vodu udává maximální hodnotu pro železo 0,2 mg/l a pro mangan 0,05 mg/l. Železitá voda může (ale nemusí) mít na první pohled rezavé zabarvení a železitou chuť, způsobuje červené nebo oranžové fleky na bateriích nebo prádle a tvoří usazeniny v potrubí a spotřebičích, čímž snižuje jejich funkčnost i životnost. Železo ve vodě způsobuje i růst kolonií železitých bakterií, které vytvářejí slizovitý povlak a zápach vody.

Filtry na železo a mangan rovněž obsahují speciální granulát s obsahem oxidu manganičitého, který ale v tomto případě funguje jako katalyzátor – tedy pomocí chemických reakcí nežádoucí rozpuštěné kovy vysráží na nerozpustné a tyto částice poté zachytí.

Náplně filtrů na železitou vodu se musí pravidelně regenerovat zpětným proplachem, čímž se vyplaví usazené částice. Údržba tedy nepředstavuje další finanční investici a v případě moderních filtrů probíhá zcela automaticky.

Chraňte své spotřebiče i své zdraví. Pokud máte doma tvrdou nebo železitou vodu, investice do její úpravy se vám rozhodně vyplatí. Na trhu jsou k dispozici i kombinovaná zařízení, která díky speciálním filtračním směsím dokážou upravit tvrdost i železitost vody.