Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Jak zazimovat studnu a vrt

Čerpat čistou podzemní vodu z vlastního zdroje je možné po celý rok a nebrání tomu ani venkovní mráz. Pokud ale studnu či vrt na vodu v zimě nevyužíváte, je nezbytně nutné je správně zazimovat. Zdroj a rozvody vody, ponorná čerpadla do vrtu či studny, samonasávací čerpadla, domácí vodárny, zavlažovací systémy a další součásti vodovodního systému, ve kterých by mohla voda zamrznout, musíte před mrazem chránit, aby nedošlo k jejich zničení. Zazimování studny a vrtu si naplánujte ještě před příchodem prvních mrazů a postupujte pomalu a obezřetně

Proč zazimovat studnu a vrt

Samotný zdroj vody jako takový nevyžaduje v zimním období žádnou zvláštní péči, nicméně může dojít k jeho kontaminaci znečištěnou vodou a znehodnocení vodovodní soustavy následkem mrazu.

Voda z tajícího sněhu a dešťů sebou přináší vysoké množství nečistot, které se hromadí ve studni i ve vrtu. Usazené nečistoty mohou podstatně ovlivnit vydatnost pramene a při opětovném čerpání vody poškodit čerpadlo.

Jakmile voda zmrzne a promění se v led, zvětší svůj objem. Pokud se v tu dobu nachází ve vodovodním potrubí nebo v čerpadle, materiál následkem velké síly ledu popraská, čímž prakticky roztrhá potrubí i čerpadlo zevnitř. Když led roztaje, voda prosákne do okolí (podlahy, stěny atd.). V takovém případě na vás může po návratu na chalupu čekat nepříjemné překvapení v podobě vytopeného domu a zničených stěn.

Jak zazimovat studnu a vrt

  1. Odpojte a zazimujte čerpadlo. Ponorné čerpadlo na vodu z vrtu/studny vytáhněte a zazimujte i další součásti vodovodního systému (rozvody vody pokud nejsou umístěny v dostatečné hloubce, vodoměr, ochranu proti suchoběhu, atd.). Z ruční pumpy vypusťte vodu.  

  2. Opravte případné praskliny nadzemní části studny/vrtu.

  3. Studnu/vrt zajistěte širokým betonovým límcem na povrchu kolem skruže, který slouží i jako vodotěsné krytí. Poklop zkontrolujte a veškeré praskliny a netěsnosti opravte. 

  4. Zaizolujte betonový límec, nejlépe polystyrenem nebo jinou vhodnou izolací. Ta by měla mít ještě další voděodolnou vrstvu (například silnější igelit) a měla by být dostatečně pevná a zatížená, aby ji vítr a sníh nepoškodil.  

Jak zazimovat čerpadlo

Téměř všechna čerpadla, ať už ponorná čerpadla do vrtu, ponorná čerpadla do studny nebo samonasávací čerpadla či domácí vodárny, nejsou mrazuvzdorná. Pokud čerpáte vodu po celý rok, musí být uloženo v dostatečné hloubce, kde voda nezamrzá. Jestliže se čerpadlo v zimním období nepoužívá a nachází se v místě, kde teploty klesají pod bod mrazu, je nutné jej zazimovat. V opačném případě hrozí poškození čerpadla, zkracuje se jeho životnost a může dojít i k úplnému zničení čerpadla.

Čerpadlo odpojte od elektřiny a pokud je uloženo ve studni či ve vrtu, vytáhněte jej. Vypusťte z něj vodu a uložte na bezpečné místo, kde nemrzne. Přesný postup, jak čerpadlo zbavit vody, se pro jednotlivé typy čerpadel liší na základě konstrukčního provedení, proto postupujte podle návodu pro vaše čerpadlo.

Na co ještě nezapomenout?

Aby nedošlo k poškození vodovodní soustavy, nezapomeňte i na další prvky:

  • uzavřete hlavní přívod vody a zabezpečte jej proti nechtěnému opětovnému otevření

  • vypusťte rozvody vody

  • zazimujte zavlažovací systém

  • zazimujte a vyčistěte filtry na vodu

  • zazimujte vodoměr

  • ventily a baterie nechte napůl otevřené, nebo je vyměňte za mrazuvzdornou variantu (ty mohou zůstat zavřené a nehrozí tak neúmyslné čerpání vody) 

Ponorné vibrační čerpadlo Malyš

Jak začít vodu opět čerpat?

S opětovným čerpáním vody vyčkejte na vhodné počasí. Na jaře teploty stále klesají pod bod mrazu, proto je dobré se nejdříve ujistit, jestli jsou venkovní podmínky takové, aby nedošlo k zamrznutí vody v systému.

Nejdříve vše zkontrolujte, jestli nedošlo k poškození vodovodního potrubí, studny nebo vrtu. Před čerpáním vody studnu či vrt vyčistěte, vyčistěte také čerpadlo a proveďte jeho údržbu. Pokud má být voda ze zdroje pitná, pro jistotu si nechte udělat i její rozbor.