Osobní odběr zboží: Severní 276, Jinočany - Kontakt

Máte dotaz? +420 257 310 358

Elektromagnetické ventily

Elektromagnetické (solenoidové) ventily

Elektromagnetický neboli solenoidový ventil je elektricky aktivovaný ventil, který je obvykle používaný pro uzavírání průtoku vody, páry, vodních roztoků olejů nebo neutrálních plynů. V našem sortimentu nabízíme klasické dvoucestné verze, dle potřeby je možné dodání i složitějších řešení.

Hlavním použitým výrobním materiálem je mosaz a nerezová ocel, které zajišťují dlouhou životnost výrobku. Vstup a výstup jsou v běžně používaných standardních závitových provedeních. Ventily je možné použít v širokém rozmezí pracovních teplot, které jsou vždy specifikovány u konkrétního ventilu.

Kde se používají solenoidové ventily

Elektromagnetické ventily jsou skutečně velmi univerzální. Využití najdou v domácnostech, na zahradách, v průmyslu i v automobilech. Lze je využít pro řízení průtoku různých kapalných a plynných médií. Podle druhu média rozlišujeme několik hlavních typů elektromagnetických ventilů. Většinu ventilů lze ovšem použít pro různá média.

Elektromagnetické ventily na vodu

Pravděpodobně nejčastější jsou elektromagnetické ventily na vodu. Ty se používají ve vodoinstalacích, v topných systémech, v zavlažování nebo třeba v myčkách a pračkách. Pokud chcete ventil použít pro pitnou vodu, musí mít příslušné certifikáty.

Elektromagnetické ventily na páru a horkou vodu

Oproti standardním ventilům na vodu jsou ventily na páru a horkou vodu vhodné pro teploty až 160 °C. Využívají se zejména v rozvodech páry, například při transportu páry z tepláren do výměníků.

Elektromagnetické ventily na chlazení a do klimatizací

Tyto typy ventilů jsou speciálně určeny pro regulaci propouštění chladiva. Kromě klimatizací se využívají například v kompresorech či chladírnách.

Elektromagnetické ventily na neutrální plyny

Tyto ventily lze použít na jakékoliv neutrální plyny včetně výbušných. Nejsou ovšem vhodné pro agresivní látky, které by mohly poškodit těsnění. Lze je použít pro nejrůznější rozvody plynů a plynných paliv.

Elektromagnetické ventily na kapaliny

Nejčastěji se využívají pro neagresivní topné a další oleje. V případě agresivních kapalin či plynů je nutné zvolit speciální model určený do agresivního prostředí.

Elektromagnetické ventily na šťávu  

Tento typ ventilu najde uplatnění v potravinářství, zdravotnictví a farmaceutickém průmyslu. Kromě šťávy jej lze použít i na další tekutiny, které by z hygienických důvodů neměly přijít do kontaktu s tělem ventilu. Místo tělem ventilu totiž médium protéká hadičkou, průtok je poté ovládán stláčením hadičky.

Tyto ventily lze zároveň použít pro neagresivní kapaliny s příměsí drobných mechanických nečistot. Jelikož kapalina neprotéká tělem ventilu, nehrozí tak jeho zanesení či ucpání.

Typy elektromagnetických ventilů  

Kromě média, jeho teploty a tlaku můžete elektromagnetické ventily vybírat podle dalších parametrů. 

Dvoucestné nebo složitější

V praxi se nejčastěji využívají dvoucestné elektromagnetické ventily, které mohou průtok plynu nebo kapaliny uzavřít nebo otevřít. Poměrně časté jsou ale i třícestné ventily, u kterých lze propojit více okruhů a využít funkce směšování a rozdělování průtoku nebo přepínání mezi jednotlivými okruhy. Ještě složitější požadavky lze řešit vícecestnými ventily.

Elektromagnetické ventily podle funkce

1. Bez proudu uzavřen (NC)

Ventily jsou pod napětím otevřeny, bez napětí uzavřeny.

2. Bez proudu otevřen (NO)

Ventily jsou bez napětí otevřeny, s napětím uzavřeny.

Typy elektromagnetických ventilů podle ovládání

Při výběru elektromagnetického ventilu je hlavní určit, zda tlak kapaliny odpovídá provoznímu tlaku ventilu. Špatné určení provozního či diferenčního tlaku může vést k nefunkčnosti nebo defektům ventilu.

Dle vstupního diferenčního tlaku se určuje, zda ventil bude přímo nebo nepřímo ovládaný.

Přímo ovládané elektromagnetické ventily

Cívka (solenoid) otevírá membránu ventilu, čímž jej uvádí do činnosti a zvedá těleso i sedlo ventilu, aniž by spoléhalo na vnější tlak.

Nepřímo ovládané elektromagnetické ventily

Takový ventil potřebuje pro své správné fungování vstupní diferenční tlak min. 0,5 bar, a to jak u typu NC tak NO.

S výběrem vám rádi poradíme

Elektromagnetické ventily nejčastěji dodáváme jako komplet, tedy ventil s cívkou (solenoidem). Cívky lze měnit, nabízíme je pro napětí: 230 V, 110 VAC, 24 VDC, 24 VAC, 12 VDC a 12 VAC.

Z našeho sortimentu doporučujeme elektromagnetické ventily od společností TORK a Danfoss.

Podrobné informace o elektromagnetických ventilech TORK a návod, jak správně vybrat vhodný typ naleznete zde. Podrobné informace k elektromagnetickým ventilům Danfoss naleznete zde.

Pro případ, že máte na svém ventilu poruchu nebo nefunguje správně, jsme vytvořili přehled nejčastějších problémů a jejich možnou nápravu.

Široká nabídka elektromagnetických ventilů v e-shopu